Przesłuchania
konkursowe

Festiwalowa
Gala Laureatów

Warsztaty

Muzyka
i obraz

11. Festiwal – 2018

W tegorocznej edycji wzięło udział 88 uczestników w trzech kategoriach: integracyjny duet muzyczny (48 osób), zespół muzyczny (27 osób) i kabaret (13 osób).

22 i 23 maja warsztaty z uczestnikami festiwalu prowadzili artyści: Adrianna Biedrzyńska, Olga Bończyk, Aleksandra Królik, Maurycy Polaski i Janusz „Yanina” Iwański.

24 maja główną sceną festiwalu stała się Hala Widowiskowo Sportowa, gdzie po uroczystym rozpoczęciu i fantastycznym recitalu Hanny Śleszyńskiej, uczestnicy w przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali publiczności efekty prac warsztatowych.

Jury w składzie: Adrianna Biedrzyńska, Aleksandra Królik, Hanna Śleszyńska, Janusz „Yanina” Iwański, Maurycy Polaski i Jacek Zieliński wybrało laureatów 11. festiwalu, którzy zostali nagrodzeni i zaproszeni do występu w Gali Laureatów.

Na scenie festiwalowej muzyczne marzenie spełnił 5-letni Olaf (niepełnosprawny wychowanek DPS), akompaniując na keyboardzie  swojemu idolowi Kordianowi Cieślikowi – artyście folk-disco polo.

Na zakończenie największe przeboje z własnego repertuaru zaśpiewał zespół „Skaldowie”.

W ramach festiwalu odbyły się dwa wydarzenia towarzyszące:
21 maja w Kinie Regis wyświetlono dokument „Film dla Stasia” w reżyserii Moniki Meleń, obsypany nagrodami w kraju i za granicą. Autorem muzyki do filmu jest kompozytor Zygmunt Konieczny – juror 1. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Po projekcji miało miejsce spotkanie z bohaterem dokumentu – Stanisławem Kmiecikiem, reżyser filmu – Moniką Meleń oraz autorem zdjęć Romanem Piotrowskim. Na podsumowanie wystąpiła ze swoim recitalem Adrianna Biedrzyńska.

22 maja w byłej księgarni „Dom Książki” uczestniczyliśmy w wernisażu prac artysty malującego ustami – Mikołaja Kastelika oraz recitalu Olgi Bończyk.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.
Z roku na rok festiwal sięga coraz dalej poza granice, prócz uczestników z Polski gościliśmy również duet z Rumunii oraz zespół muzyczny z Niemiec.

Laureaci:

GRAND PRIX w kategorii „Integracyjne duety muzyczne”:

Norbert Tomaka – Zespół Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie
Gabriela Szyszka –
Studio Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej

Wyróżnienia

Kategoria: Integracyjny duet muzyczny

1. Julia Bagińska – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie
Anna Zagórska –
Szkoła Muzyczna I stopnia w Sobolowie

2. Dominik Strzelec – DPS Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Brwinowie
Zuza Szlachetka –
Kraków

3. Urszula Czerwiec – Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim
Julia Tłuczkiewicz –
Studio Doskonalenia Głosu Voice and More Ostrowiec Świętokrzyski

4. EX AEQUO
Arleta Matlęga –
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie
Natalia Juszczyk –
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie

Karolina Guściora – Nisko
Andżelika Guściora – Nisko

Bartosz Peszuk – Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej
Zuzanna Rosa –
I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie

Kategoria: Zespół muzyczny

„The Voices of Saarlouis”- Saarlouis Niemcy

Kategoria: Kabaret

Kabaret „As” – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w DŁUGOBORZU

Wyróżnienie indywidualne:

Mariola Czuper – Łąkta Górna
Mariusz Kita – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej

Wyróżnienie dla duetu za muzyczną prezentację folkloru rumuńskiego:

Elena Badea
Denis –
Georgiana Aperte

NAGRODA SPECJALNA przyznana i ufundowana przez Stowarzyszenie ROTA dla zespołu organizatora festiwalu – „Tak nagle….” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.