Przesłuchania
konkursowe

Festiwalowa
Gala Laureatów

Warsztaty

Muzyka
i obraz

13. Festiwal – 2020

W tegorocznym wydaniu uczestnicy startowali w trzech kategoriach: integracyjny duet muzyczny, zespół muzyczny i kabaret. Niestety, z racji panującej epidemii i obostrzeń z nią związanych, gościliśmy mniej uczestników niż w poprzednich latach.

W ramach festiwalu odbyły się trzy wydarzenia towarzyszące:

„Muzyka i obraz” – 5 października festiwal zainaugurował wernisaż prac niesamowitego artysty malującego ustami – Walerego Siejtbatałowa oraz recital Alicji Węgorzewskiej. Przepiękne obrazy i wyjątkowy głos divy dostarczył niezapomnianych przeżyć widowni zgromadzonej w odnowionej Auli Nicolai.

„Muzyka i film” – 6 października w wyjątkowej, wieczornej scenerii bocheńskiej Tężni, która na chwilę stała się kinem obejrzeliśmy niesamowity reportaż Moniki Meleń traktujący o fenomenie artystycznym Artura Rogalskiego – niepełnosprawnego fotografa. Niespodzianką wieczoru była wizyta małej Martynki Grucy, która urodziła się z krótszymi rękami i tak jak kolejny gość tego wieczoru Stanisław Kmiecik maluje stopami. Trzeba wspomnieć, że Stanisław Kmiecik był gościem specjalnym 11. Festiwalu Piosenki i bohaterem wyświetlanego i wielokrotnie nagradzanego reportażu „Film dla Stasia” Moniki Meleń. Finałem imprezy w tężni był recital Wojciecha Cugowskiego w gościnnym towarzystwie bocheńskich muzyków: Piotra Lekkiego, Pawła Lekkiego i Sławka Puki.

„Muzyka i teatr” – 7 października w kościele p.w. św. Pawła Apostoła aktorzy z Teatru EXIT z Krakowa odegrali wyjątkowy spektakl pt. „Pieśń nad Pieśniami”. Ta poruszająca historia odkrywania czystej miłości, pełna wzruszeń i subtelności w połączeniu z grą niepełnosprawnych aktorów dostarczyły zgromadzonym widzom niepowtarzalnych przeżyć od radości po łzy… Na koniec zabrzmiały psalmy w wykonaniu aktorów i widowni.

Warsztaty z uczestnikami festiwalu w tym roku prowadzili artyści: Izabela Trojanowska, Alicja Węgorzewska, Wojciech Cugowski oraz Ania Rusowicz i Dorota Miśkiewicz.

8 października główną sceną festiwalu stała się Hala Widowiskowo Sportowa, gdzie po uroczystym rozpoczęciu uczestnicy przy akompaniamencie fantastycznego zespołu Adam Jarzmik Band oraz sekcji smyczkowej zaprezentowali publiczności efekty prac warsztatowych podczas przesłuchań konkursowych.

Jury w składzie: Izabela Trojanowska – przew. Jury, Alicja Węgorzewska, Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Maurycy Polaski wybrało laureatów 13. festiwalu, którzy zostali nagrodzeni i zaproszeni do występu w Gali Laureatów.

Popisy laureatów przeplatały znakomite występy tegorocznych jurorów: Marka Piekarczyka, Izabeli Trojanowskiej, Ani Rusowicz, Doroty Miśkiewicz, Wojciecha Cugowskiego i Maurycego Polaskiego.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.

13. Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” zorganizowany był przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni i Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”.

Głównym Partnerem festiwalu było Województwo Małopolskie.

Autorem logo 13. festiwalu jest Rafał Olbiński światowej sławy grafik, malarz, rysownik, jeden z głównych twórców polskiej szkoły plakatu, autor okładek płytowych m.in. Krzysztofa Klenczona czy zespołu Breakout.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy Laureatom.

Laureaci:

Kategoria „Integracyjne duety muzyczne”

GRAND PRIX i I miejsce:
Krzysztof Duda – Warszawa
Zuzanna Szlachetka – Kraków

II miejsce:
Patrycja Malinowska – Płock
Karolina Tosia Sypniewska – Zakopane

III miejsce:
Anna Wereszczyńska – Opole
Maria Wojnarowicz – I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku

Wyróżnienia:

Nikola Wojciechowska – SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Zofii Sękowskiej w Lublinie
Natalia Pochron – Studio Piosenki „Young Stars” w Rabie Wyżnej

Jakub Przybyłowicz – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kole
Maja Żylińska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Renata Sieńko – Zespół Szkół Specjalnych w Nowej Rudzie
Oliwia Duda – Studio Piosenki „Young Stars” w Rabie Wyżnej

Kategoria „zespół muzyczny”

Nagrody nie przyznano

Kategoria „kabaret”

Kabaret „BEZ GRANIC” – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu

Nagrody specjalne

Nagroda specjalna TVP Kraków przyznana przez reżyser Monikę Meleń:
Gabriela Tomaka – Klub 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
Kacper Cieślik – Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

Nagroda specjalna przyznana przez Monikę i Stanisława Kmiecików:
Marlena Paruch – Żegocina
Kacper Kozyra – Fundacja Centrum Sztuki Integracja w Lesznie

Elżbieta Bogacz – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Sekcja Wokalna w Dobczycach
Konrad Wrocławiak – Studio Piosenki „Young Stars” w Rabie Wyżnej